Program DoMowy – rodzinne historie o słowach 2020
„DoMowy”, czyli rodzinne historie o słowach to czas twórczej zabawy polszczyzną w ramach programu CEO, w którym uczestniczyła nasza szkolna biblioteka. Zaproszeni do udziału uczniowie wyszukiwali w swoich domach słówek i powiedzeń, które są charakterystyczne dla ich członków rodzin.
Uczestnicy programu dzielili się oryginalnymi słówkami
i powiedzeniami, które istnieją w ich rodzinach. Przyglądali się familektowi, czyli językowi swoich rodzin i utrwalili zabawne, odkrywcze wynalazki językowe w różnej formie. Jak się okazuje na familekty uczestników Programu najbardziej wpływają dzieci i to na ich mowie się skupialiśmy. Doszliśmy do wniosku, że familekty są niepowtarzalne, nacechowane ekspresyjnie, że pełno
w nich słownictwa potocznego, kolokwialnego, humorystycznego. Zauważyliśmy, że familekty są skarbem rodzinnym, wyzwalają wspomnienia, stanowią cenne pamiątki rodzinne i źródło danego czasu.
Na podstawie zgromadzonego słownictwa zostały omówione procesy słowotwórcze języka wraz z jego potencjałem słowotwórczym. Powstały ilustracje do części zgromadzonych słowostworów oraz zabawy słowotwórcze, typu układanie słów, zdań, wersów, zagadki co to znaczy, interpretacje powstałych neologizmów.
Wszystkie te działania z humorem ukazały potencjał słowotwórczy naszego języka.