Miniaturka artykułu Akcja Narodowego Czytania „Balladyny”

Akcja Narodowego Czytania „Balladyny”

9 września 2020

7 września 2020 roku uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach wraz z dyrekcją i nauczycielami  wzięli udział w IX odsłonie Akcji Narodowego Czytania, w tym roku „Balladyny”. Zainicjowane w 2012 roku wydarzenie, jest cyklem ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury pod honorowym patronatem prezydenta, który wyraził głębokie przekonanie w szczególną moc lektury klasyki polskiej literatury w obecnym czasie.

Akcja Narodowego Czytania w naszej szkole rozpoczęła się o godzinie 10.00 w sali gimnastycznej, słowami wstępu skierowanymi do młodzieży przez dyrekcję szkoły. Wypowiedzi nawiązywały do słów prezydenta, wskazywały zasadność uczestniczenia w akcjach promujących czytelnictwo, przypominały o roli książek dla rozwoju społeczeństwa, a także ujawniały radość z powodu podejmowanych kolejny już raz edukacyjnych i patriotycznych inicjatyw przez młodzież z naszej szkoły.

            Kolejnym punktem Akcji Narodowego Czytania było spotkanie on-line z panią Małgorzata Burtą, doktor nauk humanistycznych, zajmującą się epoką romantyzmu, pełniącą funkcję Prezesa siedleckiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Pani dr Małgorzata Burta zapoznała młodzież z ciekawostkami życiorysu Juliusza Słowackiego, a następnie omówiła symbolikę dramatu „Balladyna”. Młodzież dowiedziała się między innymi, iż Słowacki przebywał na kwarantannie. Zwróciła uwagę na odmienne sposoby postrzegania tego samego świata przez Balladynę i Alinę, na symbolikę malin, ale też na niekonsekwencję czasową dramatu, bo przecież maliny dojrzewają późnym latem i jesienią,  a nie wiosną.

Następnie uczniowie, zapowiadani przez bibliotekarkę, Krystynę Konieczną prezentowali fragmenty dramatu. I tak: Arkadiusz Słomka wystąpił jako Kirkor, pan zamku. Julia Rosa jako Goplana, Bartosz Kachniarz jako Grabiec, Wiktoria Rosa, Maja Lato i Oliwia Semeniuk  jako Wdowa z córkami, Aliną i Balladyną, Franciszek Czub jako Kirkor i  Julia Rosa jako Wdowa, Aleksandra Luty jako Alina i Izabela Brodzik jako Balladyna, Klaudia i Wiktoria Semeniuk w roli Wdowy uskarżajacej się na córki, Julia Poniatowska w roli Skierki, wesołego, psotnego leśnego duszka służącego Goplanie, Karolina Bogusz i Oliwia Kucińska jako siostry, Łucja Woźny, Alicja Cabaj i Milena Rombel jako Wdowa z córkami.

Na zakończenie podsumowujący głos zabrał pan dyrektor, Krzysztof Czub, dziękując organizatorom za podjętą w duchu patriotycznym inicjatywę czytelniczą.

 

 

 

Kontakt

Adres: Stare Kobiałki 18, 21-450 Stoczek Łukowski
NIP: 8251417931
REGON: 001135475

Godziny pracy

Pon
7:20 - 15:30
Wt
7:20 - 15:30
Śr
7:20 - 15:30
Czw
7:20 - 15:30
Pt
7:20 - 15:30