6-latki

Oddział Przedszkolny 6- latki nosi nazwę „Słoneczka”. Grupa jest radosna i energiczna. Tworzy ją 10 wesołych dziewczynek i 9 pomysłowych chłopców. 5- latki uwielbiają bawić się, tańczyć, śpiewać piosenki, biegać. Z wielką starannością wykonują kreatywne prace plastyczne, tworząc prawdziwe dzieła sztuki. Chętnie słuchają bajek czytanych przez p. Kasię. Dzieci uczą się języka angielskiego (2 razy w tygodniu), mają również zajęcia z religii (2 razy w tygodniu).

W oddziale realizowane są ogólnopolskie programy edukacyjne: „Cała Polska czyta dzieciom- Czytające Przedszkola”, „Kluby Naszej Ziemi”, „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Kształtujemy w ten sposób postawy proekologiczne, rozbudzamy w dzieciach wrażliwość na piękno i bogactwo natury, promujemy zdrowe nawyki. Realizacja programów czytelniczych sprzyja rozwijaniu kompetencji kluczowych.

 

Rok szkolny 2021/2022

 

 

Rok szkolny 2020/2021

DZIEŃ MAMY I TATY

Z okazji Dnia Mamy i Taty 5- latki zaprezentowały krótki występ artystyczny, który został nagrany i udostępniony rodzicom. Dzieci przygotowały laurki i upominki- własnoręcznie ozdobione kubki ceramiczne.

 

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia 2021 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi nasze działania poświęcone były ekologii. 5- latki obejrzały prezentację multimedialną poruszającą problematykę ekologiczną. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak chronić naszą planetę – Ziemię, co każdy z nas może zrobić, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Dzieci rozwiązywały zagadki, następnie rozwijały kompetencje matematyczne poprzez zabawę doskonalącą umiejętność programowania z cyklu „Kodowanie na dywanie”. 5- latki posiadają duży zasób wiedzy z zakresu ekologii.

 

BAL KARNAWAŁOWY

16 lutego pożegnaliśmy karnawał muzyką, tańcem i zabawą. Tego dnia w naszej sali spotkać można było wyjątkowe postaci:  czarownice, Kopciuszka, księżniczki, Spidermana, Psi Patrol,  Roszpunkę, smoka, dinozaura, strażaka, antyterrorystę oraz kilku policjantów. W pięknie ozdobionej sali w rytm najbardziej znanych i lubianych przebojów 5- latki tańczyły i bawiły się przez cały dzień.

WIZYTA W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

1 lutego na zaproszenie pani bibliotekarki odwiedziliśmy naszą szkolną bibliotekę. Celem wizyty było zapoznanie młodego czytelnika z biblioteką jako instytucją kultury a równocześnie miejscem przyjaznym dzieciom, uświadomienie roli książki w życiu człowieka, przedstawienie  dzieciom nowości wydawniczych i ciekawych książek dla młodych czytelników. 5- latki dowiedziały się, jak należy dbać i szanować książki. Następnie po raz pierwszy wypożyczyły wybrane przez siebie książeczki.

Bibliotekę szkolną będziemy odwiedzać w każdy poniedziałek, aby zwrócić przeczytane książeczki i wypożyczyć nowe.

Mikołajki

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. 5- latki poznały historię pluszowego misia, przypomniały sobie piosenki o misiach. Po śniadaniu odwiedziła nas pani bibliotekarka. Pani Krysia przyniosła różne książki i bajki, których bohaterami są misie. Dzieci wysłuchały opowiadania o Kubusiu Puchatku. Następnie wykonały dla siebie maski. Przedszkolaki otrzymały upominki: lizaki bezowe wykonane przez jedną z Mam oraz mydełka w kształcie misia.

DZIEŃ KREDKI

23 listopada świętowaliśmy Dzień Kredki. 5- latki wysłuchały bajki o kredkach, poznały ich rodzaje oraz obejrzały krótki film o tym, jak powstają kredki. Przedszkolaki obiecały dbać o swoje kredki, bowiem dzięki nim dzieci mogą wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. 5- latki wykonały opaski na głowę oraz doskonaliły umiejętność współpracy w grupie podczas tworzenia wspólnego dzieła. Kredki wykorzystywaliśmy również do zabaw matematycznych: tworzyliśmy zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości i porównywaliśmy ich liczebność.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

Marcin Brykczyński – „O prawach dziecka”

Niech się wreszcie każdy dowie

I rozpowie w świecie całym,

Że dziecko to także człowiek,

Tyle, że jeszcze mały.

Dlatego ludzie uczeni,

Którym za to należą się brawa,

Chcąc wielu dzieci los odmienić,

Stworzyli dla Was mądre prawa.

Więc je na co dzień i od święta

Spróbujcie dobrze zapamiętać:

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,

A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi

I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,

I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,

Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,

Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,

A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

Tak się tu w wiersze poukładały

Prawa dla dzieci na całym świecie,

Byście w potrzebie z nich korzystały

Najlepiej, jak umiecie.

 

Do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka 5- latki przygotowywały się przez cały tydzień. Słuchały opowiadań i wierszy poruszających ten temat, oglądały prezentacje multimedialne, poznały i zapamiętały swoje prawa i obowiązki, wykonały ilustracje obrazujące prawa dziecka. Wszystko po to, aby dzieci w sposób świadomy świętowały Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który obchodziliśmy 20 listopada.

„Szkoła do hymnu”

10 listopada o godz. 11:11 nasza grupa uczestniczyła w akcji „Szkoła do hymnu”. Za pomocą łącza internetowego połączyliśmy się z p. Dyrektorem, nauczycielami i uczniami naszej szkoły, aby wspólnie odśpiewać hymn Polski. Ten niezwykle doniosły moment pozostanie w pamięci i sercach przedszkolaków na długo.

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

5 listopada 2020 r. grupa 5- latki uczestniczyła w obchodach Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek i baśni. Rozpoznawały bajkę po rekwizycie i przeczytanym fragmencie książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe i zabawy ruchowe. Przedszkolaki świetnie znają bajki i znakomicie poradziły sobie z zadaniami. Dzieci uczestniczyły w grupowym konkursie plastycznym „Moja ulubiona postać z bajki”. Wykonały piękne i bardzo pomysłowe prace. W nagrodę każde dziecko otrzymało medal, zakładkę do książki i poczęstowało się słodkościami z koszyka Czerwonego Kapturka.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W naszym przedszkolu świętowaliśmy
w poniedziałek 21 września. Wszystkie dzieci w naszej grupie ubrane były na zielono. Był to dzień
pełen radości, wspólnych zabaw i śpiewów. Przedszkolaki otrzymały kolorowe balony.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

15 września 5- latki uczestniczyły w międzynarodowych obchodach DNIA KROPKI, którego celem jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Jest to dzień odwagi i zabawy. Inspiracją do jego powstania stała się książeczka ,,The Dot” Petera H. Reynoldsa, amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej Vashti. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT. Następnie dzieci odkrywały swoje talenty tworząc własne kompozycje z kropek. Pomysłowość naszych przedszkolaków nie miała granic. Powstawały „kropkowe” dzieła sztuki.