5-latki

PRACOWITE  PSZCZÓŁKI

„Pracowite Pszczółki” uczęszczające do Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II  w Starych Kobiałkach mają już 5 lat. Nasze Pszczółki spędzają radosne dni w kolorowej  sali nr 29.  W grupie jest  11 dziewczynek oraz 11 chłopców.

Opiekę nad dziećmi sprawuje pani Nina Rosa (wychowawca), która troszczy się o dzieci, uczy je  i otwiera przed nimi  świat przyrody, muzyki i sztuki, rozwija wyobraźnię a także w miły i ciekawy sposób organizuje czas.  Dwa razy w tygodniu dzieci  uczą się języka angielskiego oraz uczęszczają na religię.

„Pracowite Pszczółki” uczą się  samodzielności i współdziałania w grupie. Wspólnie bawią się, śpiewają, tańczą i ćwiczą. Dla dzieci każdy dzień to nowa i interesująca przygoda.

 

 

Rok szkolny 2021/2022

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny i w życiu przedszkola. Dzięki obchodom tych świąt przedszkolaki uczą się  nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu z rówieśnikami, wytworzenia radosnej atmosfery w grupie, okazywania życzliwości i koleżeństwa. Jak co roku 30 września w Dniu Chłopaka dziewczynki z grupy Pracowitych Pszczółek starały się aby ten dzień był szczególny dla kolegów. Tego dnia każdy z chłopców dostał upominki, była dyskoteka, seans filmowy oraz mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi, byli zdrowi i szczęśliwi. Dzień 30 września był dniem pełnym wrażeń, radości oraz dobrej zabawy a wykonane zdjęci  w foto budce będą miłym wspomnieniem tych chwil.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony był 29 września. Tego dnia naszą grupę odwiedziły starsze koleżanki z naszej szkoły – Maria Piskorz oraz Maja Lato, które przeczytały „Pracowitym Pszczółkom” książkę Alexandra Steffensmejera „Krowa Matylda nie chce się kąpać”. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały przygód krowy Matyldy.

OGÓLONOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLKA

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich przedszkolaków. W naszej grupie obchodziliśmy to święto w poniedziałek – 20 września. W tym dniu było bardzo wesoło i atrakcyjnie. W naszej sali rozbrzmiewała muzyka i wesoły gwar dzieci. Zabawy muzyczno – ruchowe z chustą animacyjną oraz tańce z balonami to świetna zabawa. Pszczółki wykonały również
grupowy plakat, co świetnie zintegrowało grupę. Dodatkowo każde dziecko otrzymało dyplom oraz medal dla Super Przedszkolaka. Na koniec słodka niespodzianka, czyli cukierki. Tego dnia wszystkie „Pracowite Pszczółki” wspaniale się bawiły.

 

 

DZIEŃ KROPKI U PRACOWITYCH PSZCZÓŁEK

W 2003 r Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci pt. KROPKA , w której opowiada historię dziewczynki o imieniu Vashtii. Dzięki mądrości nauczycielki plastyki bohaterka książki uwierzyła w siebie i swoje możliwości. Opowiadanie stało się inspiracją obchodzonego od 2008 roku Międzynarodowego Dnia Kropki.

W grupie „Pracowitych Pszczółek” 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Wzbudzanie u dzieci pomysłowości, zachęcenie  do działania i tworzenia to cel, który w tym dniu nam przyświecał. W dniu obchodów w naszej grupie zapanował kropkowy zawrót głowy Tego dnia ubrania  dzieci i pani wychowawczyni były w różnorodne małe kropeczki i duże kropki a w sali pojawiły się dekoracje w kropkowe wzory.

Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Z uwagą obejrzały bajkę o tym jak zwykła, kolorowa kropka zmieniła świat małej dziewczynki. Historia Vashti uświadomiła dzieciom, że każdy  ma jakieś zdolności. Dzieci dostrzegły, że w naszym otoczeniu jest wiele kropek, których na co dzień nie zauważamy. Przedszkolaki wykonały różnorodne prace plastyczne a bohaterką była oczywiście  kropka. Tego dnia było kolorowo, radośnie  i bardzo, bardzo  kreatywnie, tak jak to zwykle bywa w naszej grupie. Przedszkolaki bardzo chętnie fotografowały się w „kropkowej foto budce”. Za aktywną zabawę wszystkie dzieci otrzymały dyplomy potwierdzające udział w obchodach Światowego Dnia Kropki.

 

Rok szkolny 2020/2021

Wizyta Pań z Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach

W dniach 26 maja – 1 czerwca obchodzony jest Jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Już 20 lat CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – 20 minut dziennie. Codziennie!”.  Z tej okazji,  26 maja Panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach, odwiedziły nasze przedszkolaki  w celu wspólnego głośnego czytania wiersza  Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”.

Miłym przerywnikiem głośnego czytania były rozmowy, pytania, zagadki na temat wiersza oraz zajęcia plastyczne i zabawy ruchowe przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”, w których dzieci uczestniczyły z entuzjazmem.

Bardzo dziękujemy Paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej za miłe i sympatyczne spotkanie i zapraszamy do nas ponownie.

 

DZIEŃ MAMY I TATY

 Dzień Matki obchodzony był już w starożytności, co było wyrazem kultu, jakim otaczano Matkę w różnych postaciach. W Polsce obchodzony jest 26 maja.

Dzień Ojca przypada 23 czerwca, ale Pracowite Pszczółki postanowiły razem świętować go tego dnia, kiedy obchodzony jest Dzień Matki. W końcu to członkowie rodziny, których trudno oddzielać od siebie a Dzień Mamy i Taty to najważniejsze święto przedszkolne. Pracowite Pszczółki bardzo zaangażowały się w wykonanie prezentów dla rodziców aby zrobić przyjemność oraz by na ich twarzach  gościł uśmiech.

Część artystyczna dla mamy i taty przygotowana przez Pracowite Pszczółki można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/fLJBgCmP2Vo

 

Upamiętnienie 101. rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II

18 maja 1920 r., 101 lat temu, urodził się Karol Wojtyła – wyjątkowy Polak, biskup Rzymu, święty Kościoła katolickiego. Dla upamiętnienia tej rocznicy,  społeczność naszej szkoły zebrała się na placu szkolnym, aby wyrazić wdzięczność za dar życia naszego Patrona. Przed dębem papieskim – żywym pomnikiem pamięci Papieża Polaka delegacja uczniów wraz z Dyrekcją Szkoły złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Nasze przedszkolaki wspólnie z innymi uczniami wysłały „do nieba” biało – żółte balony, do których dołączone były pomalowane przez nich serduszka dla  św. Jana Pawła II.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA

„Strażak to jest kawał zucha, jedzie tam gdzie ogień bucha.

Leje wodą w lewo, w prawo, gasząc pożar z wielką wprawą.”

 

Dzień 4 maja został poświęcony strażakom w hołdzie za ich trud i narażanie życia,
w podziękowaniu za pomoc i ratunek w sytuacjach bardzo niebezpiecznych. Tego dnia w naszej grupie organizowane były zajęcia mające na celu uczenie najmłodszych dbałości o własne bezpieczeństwo. Chcemy, aby każde dziecko wiedziało, pod jaki numer zadzwonić, kiedy dzieje się coś złego oraz jak zareagować, gdy w niebezpieczeństwie  jest ktoś inny. To ważne aby  mały człowiek, wiedział, jak się zachować w sytuacji zagrożenia oraz gdzie można otrzymać pomoc i jak o nią poprosić.

 

Wszystkim dzielnym Strażakom Pracowite Pszczółki

życzą bezpiecznej służby,

zawsze szczęśliwych powrotów z akcji,

a także zdrowia,

szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

ŚWIĘTO NARODOWE – UCHWALENIE KONSTYTUCJI  3 MAJA

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Święto jest okazją do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych. Nasze Pracowite Pszczółki 30 kwietnia 2021 r. świętowały to niezwykle ważne dla naszego kraju wydarzenie – rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Na zajęciach przedszkolaki dowiedziały się dlaczego jest to tak ważny dzień dla Polski. Podczas zajęć nie zabrakło biało – czerwonej flagi państwowej oraz hymnu. Po odśpiewaniu hymnu narodowego podczas zajęć plastycznych przedszkolaki wykonały herb Polski. Głównym celem zajęć przeprowadzonych tego dnia było wyrobienie wśród dzieci postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych mających na celu poczucie przynależności narodowej.

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

 

Moi drodzy przyjaciele. Przygód na Was czeka wiele.

Sięgnij tylko na półeczkę. Albo odwiedź biblioteczkę.

W książce czeka moc zabawy. Są niewyjaśnione sprawy.

Strach, zagadki, śmiech i łzy. Co chcesz czytać wybierz Ty.

autor: Agata Dziechciarczyk

 

Dnia 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Święto to, ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zalet czytania z dzieckiem jest mnóstwo :

  1. Czytanie jest pomocne w rozwoju mowy, słuchu, rozumienia.
  2. Rozwija wyobraźnię, zdolność koncentracji, uczy dostrzegania szczegółów.
  3. Poszerzają wiedzę – książki sprawiają, że możemy odpowiedzieć na mnóstwo pytań o otaczającym świecie.
  4. Jest sposobem na dobry sen – dzieci, które nie oglądają telewizji i nie korzystają z innych elektronicznych urządzeń przed snem zasypiają szybciej.
  5. Jeżeli dziecko stanie się aktywnym uczestnikiem historii, damy mu możliwość ćwiczenia podejmowania trudnych decyzji, wnioskowania, podnoszenia poziomu empatii, co później przyda się w codziennym życiu.
  6. Czytanie to czas sam na sam i świetna zabawa!

Podczas obchodów Światowego Dnia Książki przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób powstaje książka i kto to jest autor oraz ilustrator, a nawet „zamieniły się” w autorów i próbowały same stworzyć ciekawe opowiadanie. Zabawy było przy tym bardzo dużo, a efektem pracy przedszkolaków są ich książki, w których do wymyślonych wcześniej przez nich opowiadań, tworzyły ilustracje.

Na koniec zajęć wszystkie przedszkolaki jednogłośnie stwierdziły, że tworzenie książek nie jest wcale łatwe.

Międzynarodowy dzień ziemi

Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem akcji prowadzonych tego dnia jest jest  promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy pomyśleć o planecie, na której żyjemy i zastanowić się czy o nią dbamy.

Nasze Pracowite Pszczółki dobrze wiedzą, że Ziemia to dom dla wszystkich żywych stworzeń, dlatego też uczą się żyć ekologicznie. Zajęcia przeprowadzone w  Międzynarodowym Dniu Ziemi miały przypomnieć przedszkolakom, że każdy z nas może dbać o środowisko. Tego dnia towarzyszyły nam ekologiczne piosenki, wspólne zabawy oraz pląsy. Promując proekologiczne postawy wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę przygotowaliśmy plakat „Nasza Ziemia”, na którym dokładnie widać jaka Ziemia jest najszczęśliwsza – czysta i zadbana.

Podczas zajęć okazało się, że Pracowite Pszczółki świetnie znają problematykę ekologiczną.

 

TORBA MIŁOSIERDZIA

Caritas Diecezji Siedleckiej w Tygodniu Miłosierdzia ogłosiło akcję charytatywną  „Torba Miłosierdzia”. Inspiracją do niej były słowa Papieża Franciszka, w których nawoływał chrześcijan i wszystkich ludzi dobrej woli, do konkretnych czynów miłosierdzia. „Torba Miłosierdzia” to narzędzie, które ma na celu nie tylko wsparcie ubogich, ale także uruchomienie pokładów dobra oraz empatii w ludziach. Pracowite Pszczółki wzięły udziały w tej akcji charytatywnej, która polegała na wypełnieniu specjalnie oznakowanej papierowej torby, w artykuły pierwszej potrzeby, dlatego też dzieci z grupy 4 latków przyniosły artykuły spożywcze, środki piorące oraz środki czystości. W dalszej kolejności  pełne torby przekazywane zostały do parafii dla najbardziej potrzebujących osób i rodzin. Zaangażowanie w tę akcję było bardzo duże, dzieci oraz ich rodzice okazali bardzo duże pokłady empatii w stosunku do potrzebujących pomocy.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

W tym roku szkolnym grupa „Pracowitych Pszczółek” dołączyła do ogólnopolskiej akcji Światowy Dzień Wody z PAH, w której wzięło udział blisko 2900 placówek. W ramach akcji 22 marca 2021 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko.
Zajęcia zostały połączone ze świetną zabawą oraz z rozwijaniem ciekawości dzieci. Zostały przeprowadzone zajęcia wychowawczo – dydaktyczne dotyczące dbania o wodę. Pracowite Pszczółki wieloma zmysłami doświadczyły kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Dzieci uczyły się nazywać cechy wody oraz prowadziły badania mające na celu zbadanie jej właściwości. Obserwowały, które przedmioty pływają, a które toną w wodzie. Wspólnymi siłami odkrywały co można zrobić za pomocą wody, sody, kwasku cytrynowego oraz octu. Przedszkolaki dzięki barwnikom spożywczym mieszały kolory. Każdy przedszkolak chciał być pomocnikiem Pani przy tak ciekawych eksperymentach.
W ciągu zajęć nie mogło zabraknąć ciekawych wspólnych zabaw przy muzyce oraz pracy plastycznej.
Światowy Dzień Wody był wspaniałym, radosnym dniem, który był pełen ciekawych wydarzeń oraz atrakcji. Na zakończenie zajęć Pracowite Pszczółki otrzymały Dyplom Przyjaciela Wody oraz pozowały do wspólnego grupowego zdjęcia.
Mamy nadzieję, że Dzień Wody wpisze się na stałe w kalendarz przedszkolnych świąt.

DZIEŃ DINOZAURA

Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i gabarytami. Skąd się wzięły te olbrzymie kręgowce? Dlaczego wyginęły? Dzień Dinozaura w przedszkolu to świetna okazja do tego, aby wyjaśnić wiele z tych tajemnic.

26 lutego, w święto tych prehistorycznych stworzeń, „Pracowite Pszczółki” poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały ilustracje i encyklopedie dinozaurów oraz słuchały ciekawostek o nich. Dużą ciekawość dzieci wzbudził kącik tematyczny poświęcony tym dużym gadom, w którym znajdowały się figurki różnych dinozaurów. Na krótką chwilę stały się paleontologami i próbowały ułożyć szkielet dinozaura. Wspaniałą przygodę zakończyły wspólne zabawy muzyczne oraz sesja fotograficzna w „Dino – budce”. Tego dnia uśmiech towarzyszył dzieciom przez cały dzień.  „Pracowite Pszczółki” uwielbiają obchodzić nietypowe święta.

 

 

ODLOTOWY BAL KARNAWAŁOWY W KOSMOSIE

Karnawał to  tradycja przepełniona muzyką i zabawą, w której ważnym elementem jest bal karnawałowy.  Dla przedszkolaków to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Tak też było we wtorek, 16 lutego, kiedy w naszej sali przedszkolnej odbył się bal pod hasłem „Odlotowy Bal Karnawałowy w Kosmosie”. Motywem przewodnim  był kosmos. Na balu pojawiły się biedroneczki, księżniczki, jednorożce, królowa kart, lisek, Halk, smok, renifer, bałwanek Olaf oraz Elza. Oprócz nich pojawili się również strażak Sam oraz policjanci, którzy pilnowali porządku w sali. Trudno było rozpoznać dzieci. Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce. Na sali podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Nie zabrakło  konkursów, w których przedszkolaki chętnie uczestniczyły, dopingując się nawzajem. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.

„PRACOWITE PSZCZÓŁKI” PIERWSZY RAZ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Z okazji tygodnia,  w którym omawialiśmy bajki i baśnie odwiedziła nas p. Krystyna Konieczna – bibliotekarka z naszej szkoły. „Pracowite Pszczółki”  zapoznały się z magicznym dla nich do tej pory miejscem – biblioteką szkolną. Kilkoro dzieci było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta w takim miejscu. Podczas spotkania z panią Krystyną Konieczną dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować i jak  dbać o książki.  Zobaczyły  jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W trakcie lekcji bibliotecznej dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. „Pracowite Pszczółki” chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Pani Nina wypożyczyła kilka książeczek, by móc je czytać  w sali przedszkolnej.

Za zgodą rodziców każdy przedszkolak został zapisany do szkolnej biblioteki  oraz wypożyczył w niej swoją pierwszą książkę. „Pracowite Pszczółki” u uśmiechem na ustach oglądały wypożyczone książki z postanowieniem, że co tydzień (w czwartki) będą przychodziły ze swoją panią do szkolnej biblioteki.

 

MIKOŁAJKI U PRACOWITYCH PSZCZÓŁEK

 

Drogi Święty Mikołaju

Wszystkie dzieci Cię kochają

Usiądź sobie miedzy nami

Obdarz dzieci prezentami

Mikołajki obchodzone są na pamiątkę Świętego Mikołaja, który był Biskupem Miry. Według tradycji co roku 6 grudnia dzieci obdarowywane są prezentami w postaci słodyczy i zabawek.

7 grudnia nasze Pracowite Pszczółki z niecierpliwością czekały na przybycie Świętego Mikołaja. Niestety w tym roku nie mógł przybyć osobiście jednak zostawił list oraz wspaniałe upominki, których otrzymanie dostarczyło dzieciom mnóstwo radości i uśmiechu. Pomimo, że Święty Mikołaj nie mógł być osobiście,  w grupie Pracowitych Pszczółek rozpoczęła się mikołajkowa zabawa. Dzieci brały udział w quizach o tematyce świątecznej, śpiewały piosenki o Świętym Mikołaju oraz tańczyły. Był to dzień pełen radości i uśmiechu, który niewątpliwie wprowadził wszystkich w okres oczekiwania na upragnione Święta Bożego Narodzenia.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

W dniu 25 listopada Pracowite Pszczółki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija, “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

W tym roku naszą uroczystość zaczęliśmy od wspólnej zabawy przy misiowych przebojach,  „Pluszowy miś”, „Jadą, jadą misie” czy „ Miś brązowy i miś biały”. To tylko niektóre z utworów, które zabrały naszych przedszkolaków do opływającej miodem, misiowej krainy a nas nauczycieli do czasów dzieciństwa. W przystępny dla dzieci sposób, zaprezentowana została historia pluszowego misia, który od ponad 100 lat jest ulubieńcem i towarzyszem nie tylko najmłodszych. Dzieci pełne radości, czerpanej ze wspólnej zabawy, z wielkim zainteresowaniem obejrzały ilustracje prezentujące etapy powstawania misia oraz znalazły schowane w sali przedszkolnej ilustracje przedstawiające misie znane z bajek.

Ciekawą atrakcją była też przygotowana przez nauczycielkę fotobudka misiowa w której dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie.

Na zakończenie zajęć na Pracowite Pszczółki czekały upominki – misiowe mydełka oraz przepyszne misiowe lizaczki. Lizaczki przygotowała dla przedszkolaków Pani Natalię Kocielnik, której za to bardzo dziękujemy.

Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

 

DZIEŃ KREDKI

 

,,Kolorowe kredki w pudełeczku noszę ,

kolorowe kredki bardzo lubią mnie .

Kolorowe kredki kiedy je poproszę ,

namalują wszystko to co chcę…”

 

Kredki to prawdziwe dziecięce skarby – przenoszą na papier wszystko, o czym się pomyśli, a czarno-białym kolorowankom nadają najpiękniejsze barwy. Ale czy tylko?

22 listopada Pracowite Pszczółki zamieniły szary, listopadowy dzień w kolorowy. Tego dnia świętowały „Dzień Kredki’. Celem zabawy było zapoznanie i utrwalenie kolorów, integracja grupy, kształcenie sprawności manualnych, doskonalenie umiejętności liczenia oraz reakcji na sygnał dźwiękowy. Z pomocą chusty animacyjnej Pracowite Pszczółki dzielnie podzieliły kredki na grupy kolorystyczne, przeliczały kredki, tworzyły wydzierankę ozdabiając kontur kredki swoim ulubionym kolorem. Największe zainteresowanie wzbudziła natomiast, choć początkowo smutna, to jednak kończąca się happy end’em, „Bajka o żółtej kredce”, dzięki której dzieci mogły wcielić się w jej postać i wkładając głowę do „kredkowej fotobudki”, poczuć się jak ona oraz wypowiedzieć się na temat jej uczuć. Tego dnia u Pracowitych Pszczółek było kolorowo i wesoło.

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Grupa Pracowite Pszczółki obchodziła to bardzo ważne święto razem z Unicefem. UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Wszystkie działania organizacji mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie.

Pracowite Pszczółki przypomniały sobie jakie są ich prawa oraz zobaczyły ciekawe filmy edukacyjne. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue. Akcja ta polega na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych tego dnia w placówce. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko, niebieskie były dekoracje w przedszkolnej sali a dzieci  odbiły swoje niebieskie rączki na tablicy z prawami dziecka! Podjęcie tych działań jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane!

SZKOŁA DO HYMNU

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe –  Święto Niepodległości. 10 listopada Pracowite Pszczółki podczas zajęć obchodziły 102 Rocznicę Odzyskania przez
Polskę Niepodległości. Głównym celem zajęć było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego,
jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Przedszkolaki wspólnie wykonały herb Polski oraz flagi. Dokładnie o 11.00 grupa Pracowitych Pszczółek odśpiewała pieśń Mazurka Dąbrowskiego przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski. Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota.

Święto Chłopców

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny i życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców,  które obchodzimy 30 września. Głównym celem jest uczczenie nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu w rówieśnikami, wytworzenie radosnej atmosfery w grupie
Pracowitych Pszczółek okazywanie życzliwości i koleżeństwa. W tym dniu na wszystkich czekało wiele niespodzianek: zabawy pantomimiczne ;Co lubią chłopcy?, zabawy słowne: Jaki być powinien uprzejmy chłopak?, Czy chłopcy mają dobre maniery? Okazało się, że wszyscy chłopcy zostali przyjęci przez koleżanki do Klubu Dżentelmenów. A skoro tak, to otrzymali w prezencie od koleżanek kolorowe odznaki Super Chłopaka.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W GRUPIE PRACOWITYCH PSZCZÓŁEK

Jak co roku 5 listopada Pracowite Pszczółki wzięły udział w obchodach  Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.​ Data nie jest przypadkowa, bowiem jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek, Walta Disney’a. Ich treści bawią i rozweselają, ale też przekazują ważne prawdy życiowe, kolejnemu już pokoleniu młodych odbiorców.
Zajęcia rozpoczęły się krótką pogadanką i burzą mózgów na temat tego, czym jest bajka, jaki niesie ze sobą morał, i kto wymyśla i pisze bajki. Pracowite Pszczółki poznały piękne lecz bardzo często zapomniane bajki z czasów młodości swoich rodziców. Dzieci przekonały się, że dzięki nim można przenieść się w wyobraźni w inny świat, kolorowy, piękny i tajemniczy, ale czasami także mroczny i groźny. Bajki pokazują nam bowiem co jest dobre, a co złe i jak należy postępować w życiu, aby być dobrym człowiekiem. W trakcie zajęć dzieci uczestniczyły w quizach, podczas
których wykazywały się wiedzą i znajomością najpopularniejszych bajek oraz postaci bajkowych, odgadywały zagadki, a także brały udział w grach i zabawach ruchowych związanych z tematyką zajęć. Wspólnie oglądaliśmy kącik tematyczny z książkami zawierającymi bajki dla najmłodszych czytelników.
Dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy dwudziesty września zbliża się,

od najmłodszego aż po starszaka,

wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka  co roku obchodzony jest 20 września. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

W tym dniu na dzieci z grupy Pracowite Pszczółki czekało wiele atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez panie z przedszkola. Wśród nich znalazły się między innymi gry i zabawy integracyjne. Symbolem tego dnia stał się kolor niebieski, dlatego też przedszkolaki z naszej grupy można było spotkać ubrane na niebiesko.

Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy Pracowitych Pszczółek. Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka.

MAŁA KROPKA, WIELKIE ZMIANY

15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odkrywania talentów oraz pokonywania trudności. Grupa „Pracowite Pszczółki” również włączyła się w obchody tego święta. Grupa uczestniczyła w wielu zabawach, na początku których była KROPKA. Wiele radości sprawiło dzieciom plastyczne szaleństwo z kropką w roli głównej. Wspólne zabawa wzmacniała pewność siebie, pobudzała wyobraźnię i kreatywność.