4-latki

PRACOWITE  PSZCZÓŁKI

Grupa dzieci czteroletnich uczęszczających do Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II  w Starych Kobiałkach to  „Pracowite Pszczółki”. Nasze Pszczółki spędzają radosne dni w kolorowej  sali nr 25.  W grupie jest  11 dziewczynek oraz 9 chłopców.

Opiekę nad dziećmi sprawują panie Nina Rosa (wychowawca) oraz  Magda Wołoszka, które troszczą się o dzieci, uczą je  i otwierają przed nimi  świat przyrody, muzyki i sztuki, rozwijają wyobraźnię a także w miły i ciekawy sposób organizują czas.  Dwa razy w tygodniu dzieci  uczą się języka angielskiego.

„Pracowite Pszczółki” uczą się  samodzielności i współdziałania w grupie. Wspólnie bawią się, śpiewają, tańczą i ćwiczą. Dla dzieci każdy dzień to nowa przygoda.

TORBA MIŁOSIERDZIA

Caritas Diecezji Siedleckiej w Tygodniu Miłosierdzia ogłosiło akcję charytatywną  „Torba Miłosierdzia”. Inspiracją do niej były słowa Papieża Franciszka, w których nawoływał chrześcijan i wszystkich ludzi dobrej woli, do konkretnych czynów miłosierdzia. „Torba Miłosierdzia” to narzędzie, które ma na celu nie tylko wsparcie ubogich, ale także uruchomienie pokładów dobra oraz empatii w ludziach. Pracowite Pszczółki wzięły udziały w tej akcji charytatywnej, która polegała na wypełnieniu specjalnie oznakowanej papierowej torby, w artykuły pierwszej potrzeby, dlatego też dzieci z grupy 4 latków przyniosły artykuły spożywcze, środki piorące oraz środki czystości. W dalszej kolejności  pełne torby przekazywane zostały do parafii dla najbardziej potrzebujących osób i rodzin. Zaangażowanie w tę akcję było bardzo duże, dzieci oraz ich rodzice okazali bardzo duże pokłady empatii w stosunku do potrzebujących pomocy.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

W tym roku szkolnym grupa „Pracowitych Pszczółek” dołączyła do ogólnopolskiej akcji Światowy Dzień Wody z PAH, w której wzięło udział blisko 2900 placówek. W ramach akcji 22 marca 2021 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko.
Zajęcia zostały połączone ze świetną zabawą oraz z rozwijaniem ciekawości dzieci. Zostały przeprowadzone zajęcia wychowawczo – dydaktyczne dotyczące dbania o wodę. Pracowite Pszczółki wieloma zmysłami doświadczyły kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Dzieci uczyły się nazywać cechy wody oraz prowadziły badania mające na celu zbadanie jej właściwości. Obserwowały, które przedmioty pływają, a które toną w wodzie. Wspólnymi siłami odkrywały co można zrobić za pomocą wody, sody, kwasku cytrynowego oraz octu. Przedszkolaki dzięki barwnikom spożywczym mieszały kolory. Każdy przedszkolak chciał być pomocnikiem Pani przy tak ciekawych eksperymentach.
W ciągu zajęć nie mogło zabraknąć ciekawych wspólnych zabaw przy muzyce oraz pracy plastycznej.
Światowy Dzień Wody był wspaniałym, radosnym dniem, który był pełen ciekawych wydarzeń oraz atrakcji. Na zakończenie zajęć Pracowite Pszczółki otrzymały Dyplom Przyjaciela Wody oraz pozowały do wspólnego grupowego zdjęcia.
Mamy nadzieję, że Dzień Wody wpisze się na stałe w kalendarz przedszkolnych świąt.

DZIEŃ DINOZAURA

Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i gabarytami. Skąd się wzięły te olbrzymie kręgowce? Dlaczego wyginęły? Dzień Dinozaura w przedszkolu to świetna okazja do tego, aby wyjaśnić wiele z tych tajemnic.

26 lutego, w święto tych prehistorycznych stworzeń, „Pracowite Pszczółki” poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały ilustracje i encyklopedie dinozaurów oraz słuchały ciekawostek o nich. Dużą ciekawość dzieci wzbudził kącik tematyczny poświęcony tym dużym gadom, w którym znajdowały się figurki różnych dinozaurów. Na krótką chwilę stały się paleontologami i próbowały ułożyć szkielet dinozaura. Wspaniałą przygodę zakończyły wspólne zabawy muzyczne oraz sesja fotograficzna w „Dino – budce”. Tego dnia uśmiech towarzyszył dzieciom przez cały dzień.  „Pracowite Pszczółki” uwielbiają obchodzić nietypowe święta.

 

 

ODLOTOWY BAL KARNAWAŁOWY W KOSMOSIE

Karnawał to  tradycja przepełniona muzyką i zabawą, w której ważnym elementem jest bal karnawałowy.  Dla przedszkolaków to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Tak też było we wtorek, 16 lutego, kiedy w naszej sali przedszkolnej odbył się bal pod hasłem „Odlotowy Bal Karnawałowy w Kosmosie”. Motywem przewodnim  był kosmos. Na balu pojawiły się biedroneczki, księżniczki, jednorożce, królowa kart, lisek, Halk, smok, renifer, bałwanek Olaf oraz Elza. Oprócz nich pojawili się również strażak Sam oraz policjanci, którzy pilnowali porządku w sali. Trudno było rozpoznać dzieci. Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce. Na sali podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Nie zabrakło  konkursów, w których przedszkolaki chętnie uczestniczyły, dopingując się nawzajem. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.

„PRACOWITE PSZCZÓŁKI” PIERWSZY RAZ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Z okazji tygodnia,  w którym omawialiśmy bajki i baśnie odwiedziła nas p. Krystyna Konieczna – bibliotekarka z naszej szkoły. „Pracowite Pszczółki”  zapoznały się z magicznym dla nich do tej pory miejscem – biblioteką szkolną. Kilkoro dzieci było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta w takim miejscu. Podczas spotkania z panią Krystyną Konieczną dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować i jak  dbać o książki.  Zobaczyły  jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W trakcie lekcji bibliotecznej dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. „Pracowite Pszczółki” chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Pani Nina wypożyczyła kilka książeczek, by móc je czytać  w sali przedszkolnej.

Za zgodą rodziców każdy przedszkolak został zapisany do szkolnej biblioteki  oraz wypożyczył w niej swoją pierwszą książkę. „Pracowite Pszczółki” u uśmiechem na ustach oglądały wypożyczone książki z postanowieniem, że co tydzień (w czwartki) będą przychodziły ze swoją panią do szkolnej biblioteki.

 

MIKOŁAJKI U PRACOWITYCH PSZCZÓŁEK

 

Drogi Święty Mikołaju

Wszystkie dzieci Cię kochają

Usiądź sobie miedzy nami

Obdarz dzieci prezentami

Mikołajki obchodzone są na pamiątkę Świętego Mikołaja, który był Biskupem Miry. Według tradycji co roku 6 grudnia dzieci obdarowywane są prezentami w postaci słodyczy i zabawek.

7 grudnia nasze Pracowite Pszczółki z niecierpliwością czekały na przybycie Świętego Mikołaja. Niestety w tym roku nie mógł przybyć osobiście jednak zostawił list oraz wspaniałe upominki, których otrzymanie dostarczyło dzieciom mnóstwo radości i uśmiechu. Pomimo, że Święty Mikołaj nie mógł być osobiście,  w grupie Pracowitych Pszczółek rozpoczęła się mikołajkowa zabawa. Dzieci brały udział w quizach o tematyce świątecznej, śpiewały piosenki o Świętym Mikołaju oraz tańczyły. Był to dzień pełen radości i uśmiechu, który niewątpliwie wprowadził wszystkich w okres oczekiwania na upragnione Święta Bożego Narodzenia.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

W dniu 25 listopada Pracowite Pszczółki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija, “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

W tym roku naszą uroczystość zaczęliśmy od wspólnej zabawy przy misiowych przebojach,  „Pluszowy miś”, „Jadą, jadą misie” czy „ Miś brązowy i miś biały”. To tylko niektóre z utworów, które zabrały naszych przedszkolaków do opływającej miodem, misiowej krainy a nas nauczycieli do czasów dzieciństwa. W przystępny dla dzieci sposób, zaprezentowana została historia pluszowego misia, który od ponad 100 lat jest ulubieńcem i towarzyszem nie tylko najmłodszych. Dzieci pełne radości, czerpanej ze wspólnej zabawy, z wielkim zainteresowaniem obejrzały ilustracje prezentujące etapy powstawania misia oraz znalazły schowane w sali przedszkolnej ilustracje przedstawiające misie znane z bajek.

Ciekawą atrakcją była też przygotowana przez nauczycielkę fotobudka misiowa w której dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie.

Na zakończenie zajęć na Pracowite Pszczółki czekały upominki – misiowe mydełka oraz przepyszne misiowe lizaczki. Lizaczki przygotowała dla przedszkolaków Pani Natalię Kocielnik, której za to bardzo dziękujemy.

Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

 

DZIEŃ KREDKI

 

,,Kolorowe kredki w pudełeczku noszę ,

kolorowe kredki bardzo lubią mnie .

Kolorowe kredki kiedy je poproszę ,

namalują wszystko to co chcę…”

 

Kredki to prawdziwe dziecięce skarby – przenoszą na papier wszystko, o czym się pomyśli, a czarno-białym kolorowankom nadają najpiękniejsze barwy. Ale czy tylko?

22 listopada Pracowite Pszczółki zamieniły szary, listopadowy dzień w kolorowy. Tego dnia świętowały „Dzień Kredki’. Celem zabawy było zapoznanie i utrwalenie kolorów, integracja grupy, kształcenie sprawności manualnych, doskonalenie umiejętności liczenia oraz reakcji na sygnał dźwiękowy. Z pomocą chusty animacyjnej Pracowite Pszczółki dzielnie podzieliły kredki na grupy kolorystyczne, przeliczały kredki, tworzyły wydzierankę ozdabiając kontur kredki swoim ulubionym kolorem. Największe zainteresowanie wzbudziła natomiast, choć początkowo smutna, to jednak kończąca się happy end’em, „Bajka o żółtej kredce”, dzięki której dzieci mogły wcielić się w jej postać i wkładając głowę do „kredkowej fotobudki”, poczuć się jak ona oraz wypowiedzieć się na temat jej uczuć. Tego dnia u Pracowitych Pszczółek było kolorowo i wesoło.

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Grupa Pracowite Pszczółki obchodziła to bardzo ważne święto razem z Unicefem. UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Wszystkie działania organizacji mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie.

Pracowite Pszczółki przypomniały sobie jakie są ich prawa oraz zobaczyły ciekawe filmy edukacyjne. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue. Akcja ta polega na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych tego dnia w placówce. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko, niebieskie były dekoracje w przedszkolnej sali a dzieci  odbiły swoje niebieskie rączki na tablicy z prawami dziecka! Podjęcie tych działań jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane!

SZKOŁA DO HYMNU

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe –  Święto Niepodległości. 10 listopada Pracowite Pszczółki podczas zajęć obchodziły 102 Rocznicę Odzyskania przez
Polskę Niepodległości. Głównym celem zajęć było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego,
jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Przedszkolaki wspólnie wykonały herb Polski oraz flagi. Dokładnie o 11.00 grupa Pracowitych Pszczółek odśpiewała pieśń Mazurka Dąbrowskiego przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski. Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota.

Święto Chłopców

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny i życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców,  które obchodzimy 30 września. Głównym celem jest uczczenie nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu w rówieśnikami, wytworzenie radosnej atmosfery w grupie
Pracowitych Pszczółek okazywanie życzliwości i koleżeństwa. W tym dniu na wszystkich czekało wiele niespodzianek: zabawy pantomimiczne ;Co lubią chłopcy?, zabawy słowne: Jaki być powinien uprzejmy chłopak?, Czy chłopcy mają dobre maniery? Okazało się, że wszyscy chłopcy zostali przyjęci przez koleżanki do Klubu Dżentelmenów. A skoro tak, to otrzymali w prezencie od koleżanek kolorowe odznaki Super Chłopaka.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W GRUPIE PRACOWITYCH PSZCZÓŁEK

Jak co roku 5 listopada Pracowite Pszczółki wzięły udział w obchodach  Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.​ Data nie jest przypadkowa, bowiem jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek, Walta Disney’a. Ich treści bawią i rozweselają, ale też przekazują ważne prawdy życiowe, kolejnemu już pokoleniu młodych odbiorców.
Zajęcia rozpoczęły się krótką pogadanką i burzą mózgów na temat tego, czym jest bajka, jaki niesie ze sobą morał, i kto wymyśla i pisze bajki. Pracowite Pszczółki poznały piękne lecz bardzo często zapomniane bajki z czasów młodości swoich rodziców. Dzieci przekonały się, że dzięki nim można przenieść się w wyobraźni w inny świat, kolorowy, piękny i tajemniczy, ale czasami także mroczny i groźny. Bajki pokazują nam bowiem co jest dobre, a co złe i jak należy postępować w życiu, aby być dobrym człowiekiem. W trakcie zajęć dzieci uczestniczyły w quizach, podczas
których wykazywały się wiedzą i znajomością najpopularniejszych bajek oraz postaci bajkowych, odgadywały zagadki, a także brały udział w grach i zabawach ruchowych związanych z tematyką zajęć. Wspólnie oglądaliśmy kącik tematyczny z książkami zawierającymi bajki dla najmłodszych czytelników.
Dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy dwudziesty września zbliża się,

od najmłodszego aż po starszaka,

wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka  co roku obchodzony jest 20 września. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

W tym dniu na dzieci z grupy Pracowite Pszczółki czekało wiele atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez panie z przedszkola. Wśród nich znalazły się między innymi gry i zabawy integracyjne. Symbolem tego dnia stał się kolor niebieski, dlatego też przedszkolaki z naszej grupy można było spotkać ubrane na niebiesko.

Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy Pracowitych Pszczółek. Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka.

MAŁA KROPKA, WIELKIE ZMIANY

15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odkrywania talentów oraz pokonywania trudności. Grupa „Pracowite Pszczółki” również włączyła się w obchody tego święta. Grupa uczestniczyła w wielu zabawach, na początku których była KROPKA. Wiele radości sprawiło dzieciom plastyczne szaleństwo z kropką w roli głównej. Wspólne zabawa wzmacniała pewność siebie, pobudzała wyobraźnię i kreatywność.